Duyuru
Lisansüstü Programlara Öğrenci Alımı (2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı Güz Dönemi)
12 Haziran 2023 | 13:56

Microsoft sunucularında yaşanan teknik aksaklıktan dolayı, @hotmail.com, @outlook.com, @outlook.com.tr, @windowslive.com … gibi uzantılı e-posta adreslerine iletişimde sorun çıkmaktadır.

Enstitü Başvuru Sisteminde hesap açarken yukarıdaki e-posta adreslerinin kullanılmaması,

Hali hazırda Enstitü Başvuru Sisteminde hesabı olan adayların şifrelerine erişimde sorun yaşaması durumunda hesap e-posta adresini değiştirmek için fbebasvuru@gazi.edu.tr adresine;

1-Ad Soyad, 2-Kullanıcı adı (kaydolunan e-posta adresi), 3-T.C. Kimlik Numarası ve 4-YENİ E-POSTA ADRESİ bilgileri ve durumu anlatan bir e-posta gönderilmesi gerekmektedir.

Enstitümüz 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı Güz dönemi Lisansüstü başvuruları 22 Haziran 2023-13 Temmuz 2023 tarihleri arasında Enstitü Başvuru Sistemi üzerinden olacaktır. 

Lisansüstü programlara öğrenci kabul sürecine ilişkin güncel bilgilere, Ana Bilim Dalları web sayfalarından ve Enstitümüz web sayfasından ulaşılabilmektedir. Adayların bu sayfaları düzenli olarak takip etmesi gerekmektedir. 

Türk adayları için başvuru tanım:  (T.C.) FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2023-2024 GÜZ DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM BAŞVURU

Yabancı Uyruklu adaylar için başvuru tanım: (!YABANCI UYRUKLU!) FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2023-2024 GÜZ DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM BAŞVURU (Yabancı Uyruklu Adayların sisteme yüklemesi gereken evraklar için tıklayınız.)

 

KİMLER BAŞVURABİLİR
BAŞVURU NASIL YAPILIR
YABANCI UYRUKLU ADAYLAR
PROTOKOLLER
KRİTERLER, KONTENJANLAR, SINAV YER VE TARİHLERİ
SİSTEME YÜKLENMESİ GEREKEN BELGELER
ALES-GRE YDS-TOEFL Eşdeğerlik Tablosu
ÖĞRENCİ ALIM SÜRECİ
 
ÖNEMLİ TARİHLER
22 Haziran 2023-13 Temmuz 2023 17:30 2023-2024 Güz yarıyılı lisansüstü başvuruları (Uluslararası öğrenciler dahil)
20 Temmuz 2023 Bilimsel Değerlendirme Sınavlarına girecek adayların ilanı
24-26 Temmuz 2023 Bilimsel Değerlendirme Sınavları*
4 Ağustos 2023 Lisansüstü programlara kesin kayıt hakkı kazananların ilanı
Daha sonra duyurulacaktır Lisansüstü programlara Yerleşenlerin (asil ve yedek) kesin kayıtları (Uluslararası öğrenciler dahil)**
Daha sonra duyurulacaktır Lisansüstü öğrencilerin ders kayıtları

 

*Bilimsel Değerlendirme Sınav Tarihleri Ana Bilim Dallarında farklılık göstermektedir. Kriterler, Kontenjanlar, Sınav Yer ve Tarihlerini inceleyiniz. !

**Asil kayıtlar, Yedek ilanı ve yedek kesin kayıt tarihleri daha sonra ilan edilecektir. !

 

Önemli Hatırlatma: 

  1. Kesin kayıt esnasında başka bir lisansüstü programda kaydınızın olmaması gerekmektedir. Kesin kayıt tarihleri üzerinde değişiklik yapılamayacağından tarihlerin takip edilmesi önem arz etmektedir. Aksi takdirde kesin kayıt hakkı kaybedilecektir. (Yönetmelik gereği, “Tezsiz yüksek lisans programları hariç, aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıt yaptırılamaz ve devam edilemez.”)
  2. e-Devletten alınan mezuniyet belgesi ve not dökümü resmidir. Sisteme yüklenebilir.

Lisansüstü başvuruların değerlendirilmesi;

1-Yazılı ve/veya mülakat bilimsel değerlendirme sınavını uygulayan programlarda ilan edilen kontenjanın üç katı kadar aday, bilimsel değerlendirme sınavına alınır. "Sınav hariç" Ana Bilim Dallarının belirlediği değerlendirme oranları kullanılarak sıralama yapılır. Kriterler, Kontenjanlar, Sınav Yer ve Tarihlerini inceleyiniz.

2- Kesin kayıt hakkı kazanan adayları belirlemek için ALES puanı (en az %50’si), Ağırlıklı Genel Not Ortalaması (AGNO) ve Yabancı Dil Puanı yüzdelik ağırlıkları ilgili Ana Bilim Dalı Başkanlığının Akademik Kurul Kararı ile Enstitü Yönetim Kurulunca karara bağlanır. Değerlendirme oranları Ana Bilim Dalına göre değişiklik gösterebilmektedir. Kriterler, Kontenjanlar, Sınav Yer ve Tarihlerini inceleyiniz.

3- Yabancı Uyruklu adayların değerlendirmeleri Ağırlıklı Genel Not Ortalaması üzerinden olacaktır.

Başvurular hakkında teknik destek için fbebasvuru@gazi.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.

background image